• Kasım 19, 2020
  • admin
  • 0

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM)

NEDİR ?

Bruksizm (Diş Gıcırdatma), çoğu zaman uyku esnasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Genellikle gıcırdatma esnasında kişi tarafından pek hissedilmez.

Diş gıcırtdatma anında kişiler dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi hasara sebep olabilme , bir kısmı da çene eklemi disfonksiyonlarından şikayetçi olmakta ve sabahları sebepsiz başağrısı, çene ve kas ağrıları yaşamaktadırlar. Çoğu zaman sebebi stres kaynaklı olmakla beraer tam bir sebebi yoktur.

BELİRTİ

En bariz semptom ağrıdır. Özellikle yüzdeki kaslarda , eklem yerinde baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrılardır.

İleri derecede diş gıcırdatma durumlarında dişlerin çiğneme yüzeylerinde aşınma görülür. Bazı hastalar, sabah kalktıklarında ağızlarında partikül olduğu hissine kapıldıklarını ifade ederler. Bu durum, aşınmış diş parçacıklarından kaynaklanmaktadır

SEBEBİ

Bruksizmin psikolojik ve fiziksel bir çok sebebi olabilmektedir,  fakat bunlar arasında en öncelikli olanı strestir. Stresin arttığı dönemlerde bruksizm de şiddetlenir.

TEDAVİ

Diş gıcırdatma tedavisi olarak şuan için kullanılan 10 yöntem mevcuttur. Bunlar sırası ile;

1 ) Gece plağı

2 ) Hatalı yapılmış olan diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi

3) Botoks tedavisi

4 ) Stres terapisi

5 ) Cerrahi operasyon

6 ) Kas gevşetici ilaç uygulaması

7 ) Eksik olan dişlerin, tekrar yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları