• Mayıs 27, 2021
  • admin
  • 0

HAMİLELİKTE DİŞ TEDAVİSİ MÜMKÜN !

Hamilelik Öncesinde Neden Diş Hekimi Kontrolüne Gidilmelidir?

Hamilelik öncesinde kapsamlı bir ağız muayenesinden geçerek iyi bir ağız hijyeni ve bakımı sağlanmalıdır. Gebe kalmayı düşünen her kadın diş muayenesi yaptırmalı ;ağız ve diş sağlığı konusunda bilgi almalı ve gereken tedavileri yaptırmalıdır.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Vücudun pek çok yönden değişime uğradığı hamilelik döneminde; hormonal etkiler sonucunda ağız ve diş sağlığı iyi bakım yapılmadığı takdirde olumsuz etkilenmektedir. Mide bulantıları ve kusmalar ağız içinde asit salgısını artırarak dişlerin yüzeyinde aşınmalara devamında da dişin sert dokularının bakterilerin salgıladığı asitlerle yumuşatması sonucu çürüklere yol açmaktadır.

Annenin sık sık şekerli gıda tüketme alışkanlığı ve diş eti kanamaları nedeniyle diş fırçalanmaması ağız bakımının aksamasına ve diş eti enfeksiyonu ya da çürük riskinin artmasına sebep olmaktadır.

Hamilelikte Diş Ağrısı:

Hamilelik sırasında yapılabilecek tedaviler her üç aylık dönemde farklılık göstermektedir. Bunlar;

İlk üç aylık dönem: 

İlk üç ayda bebeğin organları gelişme aşamasındadır. Ağrıya sebep olmuş ya da müdahale edilmediği takdirde zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarda diş hekimine gidilmelidir. Diş ağrısı ya da diş eti enfeksiyonu gibi acil durumlarda, var olan enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkileyebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Diş hekimi , kadın doğum uzmanının izini doğrultusunda, bebeğe zarar vermeyen bir tedavi uygulayacaktır.

İkinci üç aylık dönem: 

Hamileliğin ilk üç ayında bulantı ve kusmalardan dolayı yeterli diş fırçalama ve ağız bakımı yapılamamaktadır. Bu durum diş ve dişeti sağlığını olumsuz etkilemektedir. İkinci üç aylık dönemde bu olumsuz etkileri azaltmak ve gebeliğin devamında da diş ve diş eti sağlığını korumak için basit bir diştaşı temizliği yapılmalıdır. Ayrıca, bu dönem hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.

Üçüncü üç aylık dönem: 

İlk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale edilmemesi gerekir.

Hamilelik döneminde en çok östrojen ve progesteron hormonlarındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak dişetlerinde hamilelik gingivitisi adı verilen dişeti hastalığı görülmektedir. Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolay kanar. Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra geriler.
Düzenli ağız diş bakımı yapmayan kişilerde oluşan ve diş eti enfeksiyonuna neden olan bakteri plağı ya da diş taşı gibi etkenler daha fazla görülmektedir.
Diğer diş tedavilerinde olduğu gibi diştaşı temizliği de özellikle hamileliğin ikinci üç ayında yapılmalıdır.

Hamilelik Dönemi ve Anestezi Kullanımı

Gebeliğin 2. ve 3. üç aylık döneminde acil tedavi gerektiren, gebelik sonrasına bırakılmaması gereken tedavilerde octapressin içermeyen lokal anestezikler kullanılabilir. Gebelik hipertansiyonu olan annelerde adrenalin içeren lokal anestezikler kullanılmaz. Lokal anestezi olacak tedavilerde annenin kadın doğum uzmanına danışılarak bilgi verilemli ve öncesinde annenin sağlık durumu hakkında doktorundan bilgi alınmalıdır.